Zone activeWrocław, a Euro 2012

Wrocław, a Euro 2012

by

W 2012 Wrocław będzie miastem gospodarzem jednej z największych imprez w historii miasta. Warto pokrótce podsumować przygotowania podjęte przez miasta, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy w ogóle gotowi?

Infrastruktura

Największym problemem obecnie nie jest samo miasto, ale drogi łączące je z Poznaniem i Warszawą. Trasy szybkiego ruchu, które miały być skuteczną alternatywą dla kolei praktycznie nie istnieją. Samo PKP również nie może się popisać – podróż z Wrocławia do Warszawy, która miała trwać po modernizacji ok. 3 godzin, będzie jednak trwała ok. 5, co nie jest zbyt dobrym wynikiem, zważywszy, że obecnie trwa sześć. Całość infrastruktury drogowej i kolejowej zostało zrealizowanych tylko w stopniu minimum.

Na szczęście turyści europejscy przystosowani są do podróżowania samolotami. Lotnisko we Wrocławiu, już z nowym terminalem należy do najnowocześniejszych obiektów w Polsce, więc problemów z podróżowaniem być nie powinno.

Po samym Wrocławiu poruszać będziemy się rozbudowana i poprawioną komunikacją miejską, która ma umożliwić szybki transport z lotniska i na stadion w najkrótszym możliwym czasie. Problem jednak w tym, że ciągle nie wdrożono systemu sterowania ruchem ITS, więc nie do końca wiadomo jak się on sprawdzi w rzeczywistości.
Baza noclegowa

Spisali się za to prywatni inwestorzy, którzy oferują naprawdę dobre noclegi. Wrocław już wcześniej miał nie tylko bardzo komfortowe, ale również dobrze rozlokowane (choćby apartamentowiec przy Galerii Dominikańskiej). Euro dało jednak dodatkowego „kopa”, by podnieść i zrównać do europejskich standardów. Nie wszędzie się to udało, w mieście ciągle są hotele pozostawiające wiele do życzenia, jednak ich ceny z pewnością zachęcą mniej zamożnych.

Ciekawą inicjatywą jest możliwość wynajęcia swojego mieszkania (lub pokoju) gościom zza granicy. Skorzystało z tego wiele osób, niestety nie zawsze oferując warunki adekwatne do ceny.
Stadion we Wrocławiu

Oczywiście stadion musiał być gotowy. Jednak fakt, że udało się go ukończyć z niewielkimi problemami i opóźnieniami napawa radością. Nowy stadion wielokrotnie testowali już kibice i piłkarze śląska (podczas zmagań ligowych), ale też fani muzyki, na jednym z wielu koncertów. Okolice stadionu ciągle są w remoncie, ale ten powinien zakończyć się już nie długo. Sam obiekt został 11 maja przejęty przez UEFA, która ma wykonać pozostałe prace i przygotować stadion do turnieju. Nie powinno więc być problemów podczas imprezy.
Życie

Na euro możemy niestety spodziewać się dużych podwyżek, które planują nie tylko bary, kluby i restauracje, ale nawet niektóre sklepy spożywcze (szczególnie te w okolicach stadionu i stref kibica). Utrudnień komunikacyjnych należy oczekiwać. Na szczęście nie zabraknie dobrej zabawy!

Inne wpisy:

Back to Top