Zone activeSport amatorski i sport wyczynowy

Sport amatorski i sport wyczynowy

by

rp_sport63.jpgRegularne uprawianie sportu sprzyja naszemu zdrowiu. Nie chodzi tu jedynie o kondycję, ale również o nasze samopoczucie psychiczne. W przypadku hobbystycznego, a jednocześnie systematycznego uprawiania sportu możemy mówić chyba najśmielej o tym, że takie postępowanie sprzyja naszemu zdrowiu. Albowiem w wypadku sportu zawodowego uprawianego wyczynowo – bywa już z tym różnie. Dlaczego? Zastanówmy się nad tym.

Wyczynowe uprawianie sportu wiąże się nierzadko z forsowaniem organizmu ponad siły. Konkurencja również trenuje dużo i chcąc jej dorównać nie możemy traktować naszego zajęcia wyłącznie rekreacyjnie.

Mordercze treningi i ciężkie sezony, potencjalne kontuzje – to wszystko niekoniecznie pozytywnie odbija się na zdrowiu. U niektórych sportowców diagnozowano rozmaite problemy po zakończeniu (jak i w trakcie) kariery.

Reasumując, sport zawodowy jest z definicji związany dużym poświęceniem się danej dyscyplinie sportu (ponad swoje siły). Sport rekreacyjny natomiast nie jest tak katorżniczy.

Inne wpisy:

Back to Top