Zone fitness opiniePrzygotowanie do wyprawy rowerowej

Przygotowanie do wyprawy rowerowej

by

Jeśli w tym roku w czasie wakacji planujesz wybrać się na wyprawę rowerową na kilka czy kilkanaście dni, musisz zaplanować nie tylko trasę, ale i plan treningów przed wyprawą. Taki wyjazd to ogromne obciążenie dla organizmu i trzeba się do niego dobrze przygotować.

Zacznij od konsultacji z lekarzem i sprawdzenia, czy twój stan zdrowia pozwala na wybranie się w dłuższą podróż rowerem. Takie wyprawy rowerowe są tylko dla osób zdrowych, którym nie zaszkodzi wielogodzinny wysiłek fizyczny. Warto więc przed wyjazdem zrobić kilka podstawowych badań i sprawdzić, czy nie mamy zepsutych zębów, które mogłyby zacząć boleć w trakcie jazdy rowerem.

Gdy stan zdrowia pozwala ci na wyjazd – zacznij treningi. Nie chodzi o to, by jeździć na rowerze codziennie, ale żeby przyzwyczaić się do długich dystansów – zbliżonych do tego, co czeka cię w trakcie urlopu. Przejeżdżaj podobne odcinki, a jeśli to możliwe – także na trasach o podobnym ukształtowaniu terenu. To szczególnie ważne, jeśli wybierasz się na wyprawy rowerowe w góry. Musisz wiedzieć, jak zachowuje się twój rower podczas podjazdów, a przede wszystkim – nauczyć się skutecznie podjeżdżać pod górę. Zjazdy też mogą być wielkim wyzwaniem, bo rower nabiera wówczas dużej szybkości i trzeba umieć nad nim panować.

Jeśli wytrzymujesz kondycyjnie na długich odcinkach – przygotuj się do jazdy z obciążeniem. Na wyprawę rowerową zabierzesz zapewne plecak, bagażnik lub przyczepkę, a pokonywanie nawet krótkich dystansów z takim obciążeniem to zupełnie inne wyzwanie niż jeżdżenie bez bagażu. Dlatego koniecznie potrenuj jazdę z takim bagażem, jaki będziesz zabierać ze sobą.

Ostatnia rada dla kogoś, kto wybiera się na wyprawę rowerową wydaje się oczywista, ale wcale tak oczywista nie jest – nie jedź w podróż na nowym sprzęcie. Jeśli chcesz kupić nowe siodełko – kup je odpowiednio wcześniej, żebyś mógł je sprawdzić i się do niego przyzwyczaić. Nie ma nic gorszego niż jazda na sprzęcie, którego możliwości nie znamy.

Przygotowanie do wyprawy rowerowej jest o tyle ważne, że jeśli organizm odmówi współpracy podczas wyprawy, będziemy mieć zepsuty urlop. Dlatego warto poświęcić na przygotowania jak najwięcej czasu.

Inne wpisy:

Back to Top